Från och med februari 2025 och i tre års tid framöver, kommer Sundbybergs kommunala förskolor medverka i ett forskning -och utvecklingsprogram om förskolebarns förändrade kunnande. Programmet bygger på tät samverkan mellan forskning och praktik.
Medverkande från Sundbyberg är förskolornas verksamhetschef Marie Lindvall Wahlberg, rektor Anna Karlsson från Södra Rissnes förskoleenhet, rektor Camilla Ekfeldt från Golfängarnas förskoleenhet, samt rektor Karin Ljunggren och biträdande rektor Zahra Mobini från Hallonbergen/Rissnes förskoleenhet. Därtill medverkar även utvecklingsledare Per Falk och projektsamordnare Caroline Örtlund i egenskap av lokala processledare för programmet.
Medverkande forskare i programmet är:
Christian Eidevald
Anna Palmer
Sofia Frankenberg
Lena Aronsson
Ifous-programmet ”Förskolebarns förändrade kunnande” syftar till att utveckla och pröva metoder för att följa och stödja varje barns utveckling och lärande i förskolans dagliga verksamhet. Genom att integrera insikter från ny utvecklings- och kognitionsvetenskap strävar programmet efter att stärka förskollärares och arbetslags arbetssätt i enlighet med läroplanens mål.
Ifous-programmet ”Förskolebarns förändrade kunnande”

Uppstartsseminarium i Linköping 18-20 februari
Dag 1:
Den 18 februari 2025 hölls det första styrgruppsmötet för FoU-programmet på Scandic Frimurarehotellet i Linköping. Dagen inleddes med en välkomsthälsning och introduktion av deltagarna, följt av en återblick på tidigare möten. En central del av dagen var en workshop ledd av Oxford Research, där en verksamhetslogik för programmet upprättades. Efter workshopen diskuterades programplanen och en skiss till forskningsplanen. De medverkande reflekterade även över strategier för att förankra arbetet på hemmaplan. Information om kommande seminarier, inklusive ett ledarseminarium den 19 februari och en kick-off den 23–24 april 2025, presenterades. Mötet avslutades med val av ordförande och vice ordförande för styrgruppen samt en öppen diskussion om övriga frågor. Marie Lindvall Wahlberg är styrgruppsledamot för Sundbybergs kommunala förskolor.
Genom att integrera insikter från ny utvecklings- och kognitionsvetenskap strävar programmet efter att stärka förskollärares och arbetslags arbetssätt i enlighet med läroplanens mål.
Dag 2:
Den 19 februari 2025 samlades deltagarna för det första utvecklingsseminariet. Dagen inleddes med registrering och förmiddagskaffe, följt av ett välkomsttal från FoU-programmets styrgrupp. Efterföljande sessioner inkluderade presentationer av programmets upplägg av Henrik Hamilton och Susan Henriksson från Ifous, samt forskargruppens perspektiv med Christian Eidevald från Södertörns högskola och Sofia Frankenberg och Anna Palmer från Stockholms universitet. Efter lunch diskuterades dialogen mellan praktik och forskning, samt vikten av lokal organisation för framgångsrik implementering, där erfarna representanter delade sina insikter. Dagen avslutades med reflektioner i nätverksgrupper och en genomgång av kommande steg.

Dag 3:
Den 20 februari 2025 ägnades åt processledarnas roll i programmet. Mötet började med en introduktion och presentation av deltagarna, följt av rapporter från tidigare styrgruppsmöten. Diskussioner fokuserade på processledargruppens funktion som programmets motor, reflektioner från föregående dags seminarier, samt strategier för förankring och implementering av utvecklingsarbetet på lokal nivå. Dagen avslutades med planering inför kommande möten och seminarier, inklusive en kick-off den 23–24 april 2025.
Några tankar från Sundbybergs processledare
Att vara en del av FoU-programmet Förskolebarns förändrade kunnande känns som att kliva in i något stort – en långsiktig och komplex process där vi både får tänka tillsammans och utmana våra invanda föreställningar. Vi är förväntansfulla inför uppdraget, men också medvetna om att detta kommer att kräva både uthållighet och ett öppet sinne.


Här tror vi att implementeringen blir avgörande. För att FoU-programmet verkligen ska bli en del av vår praktik behöver vi tidigt förankra ett ägarskap hos alla som medverkar. Det handlar inte bara om att förstå programmet i teorin, utan att känna sig trygg i processen och uppleva att man har en betydelsefull roll i den. Som processledare har vi ett särskilt ansvar för detta – att bygga upp en känsla av trygghet och självtillit, i synnerhet hos de förskollärare som kommer att delta.

Det är särskilt spännande att få arbeta nära forskningen och vara en aktiv del i iterativa designprocess. Att få vara med och forma de metoder som programmet utvecklar känns både meningsfullt och angeläget. Men det väcker också en rad frågor: Hur skapar vi bästa möjliga förutsättningar för att insatserna ska få verklig genomslagskraft i vår egen verksamhet? Hur säkerställer vi att de blir en naturlig del av vår Röda tråd, den utvecklingsriktning vi redan arbetar med i Sundbyberg? Hur lyfter vi in tankarna från programmet i övriga designprocesser, pågående arbete och ställer mot tidigare upparbetad kunskap och forskning (t ex MakEY)?
Vi tror att det är klokt att börja med att skissa på en effektkedja – över både den långsiktiga riktningen och de första stegen på vägen dit. Vilken förändring vill vi se över tid? Hur mejslar vi fram en uppstartsprocess som ger oss en stabil grund att bygga vidare på?
Vi ser fram emot att tillsammans med rektorer och förskollärare utforska hur vi i Sundbyberg kan forma arbetet på ett sätt som verkligen gör skillnad för barnens lärande, utveckling och välmående.
Slutligen vill vi rikta ett varmt tack till Ifous processledare Henrik Hamilton och Susan Henriksson. Deras engagemang och vägledning under konferensen har varit ovärderlig. Med deras stöd och inspiration tar vi nu våra första, viktiga steg i denna resa.